همنورد ، تسلیت

صعود نا تمام به سبلان
جسد پیرمرد قمی از پرتگاه سبلان پیدا شد
به دنبال بروز حادثه‌ای برای دو نفر از صعودکنندگان به سبلان با تلاش امدادگران جسد پیرمرد 73 ساله که قصد صعود به سبلان را داشت از میان پرتگاه جوار پناهگاه پیدا شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل امروز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: شب گذشته ساعت 21:15 به هلال احمر اطلاع داده شد که دو نفر صعود‌کننده به سبلان از قم در هنگام صعود در نزدیکی پناهگاه ناپدید شده‌اند.

بهرام غیبی افزود: به دنبال دریافت این گزارش نیروها و امدادگران ما شامل دو تیم 10 نفره به منطقه اعزام شدند و بعد از هشت ساعت جست‌و جو و بررسی حوالی صبح امروز جسد پیرمرد 73 ساله اهل قم را که به پرتگاه جوار پناهگاه سقوط کرده بود و قسمتی از اعضای بدنش متلاشی شده بود پیدا کرده و امدادگران نفر دوم را نیز سالم تحویل تیم صعو‌د کننده دادند.

وی با بیان اینکه سالانه حوادث مختلفی در هنگام صعود کوهنوردان ناشی و آماتور به سبلان رخ می‌دهد، تصریح کرد: برای کاستن از این اتفاقات ناگوار انتظار داریم مسئولان با هماهنگی بیشتر عمل کرده و ورزش و جوانان و هیئت کوهنوردی نظارت دقیقی را بر صعودها به سبلان داشته باشند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل به بلاتکلیفی مدیریت سبلان و پناهگاه‌های آن اشاره کرد و گفت: در جلسه اخیری که با حضور معاون عمرانی استاندار اردبیل داشتیم قرار شد مدیریت یا به مجموعه به مسئولان مشگین‌شهری سپرده شود تا اطلاعات جامع و ساماندهی کاملی از صعود‌کنندگان به دست آید.

غیبی بیان داشت: این نهایت تاسف و تاثر است که صدها صعود‌کننده بدون برنامه و حتی حفظ آمادگی کامل به سبلان صعود کنند و اتفاق ناگواری برای برخی از آنها رخ دهد سپس جمعیت هلال احمر نیروهای خود را به کار گرفته و شبانه‌روز به دنبال گمشده‌ها بگردد.

این مسئول گفت: هر چند تیم‌های تخصصی کوهنوردی ما در سطح استان فعال هستند و در هر شهرستان یک تیم 12 نفره کامل در دو گروه شش نفره را داریم اما به رغم این آمادگی‌ها باید کارهای پیشگیرانه نیز انجام شود تا حوادث ناگوار در صعود به سبلان به حداقل برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، ظرف یک هفته اخیر این دومین حادثه ناگواری است که در سبلان رخ می‌دهد و جسد هر دو کوهنورد گمشده نیز از میان پرتگا‌ه‌ها و دره‌های عمیق سبلان پیدا می‌شود.


 09:26 ب.ظ -  جمعه 1 شهریور 1392   مدیر سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات