گزارش صعود انفرادی آقای جعفر مرادی بر قله سبلان 

انجمن کوهنوردان ایران شهرستان خلخال                         

  تاریخ: 14/6/92

 

صعود انفرادی به قله سبلان به ارتفاع(4811)متر

هوا خوش است و پاک ، به روی قله ها

                                                 تن از غبار تیرگی رها، برا چو جان تازه بر بلند خاک

( همیشه برفراز همیشه سرفراز سبلان من )

 

الف) کوههای سبلان را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

1) قله های سبلان و هرم داغ و کسری داغ و اطراف آن که همگی 4000 هستند.

2) کوههای شمال شرقی تا جنوب شرقی سبلان که به جنوب پیچیده اند و به دره الوارس میرسند.

3)کوههای شمال شرقی تا جنوب غربی که تا قزل داغ و قزل دره ادامه دارد و تعدادی قله به ارتفاع سه هزار و چهار هزار را در خود جای داده است

در مبدا هر سه جبهه ،سرعین،شابیل و قطور سویی چشمه های آب معدنی قرار گرفته که محل مناسبی برای آب درمانی بشمار می آید.


 

شروع صعود از قطور سویی :

از قطور سویی به طرف یال شمال شرقی پیش می روم، مسیر زیبایی های بسیاری داشت ولی درعین حال بخاطر سنگینی کوله پشتی سخت و طاقت فرسا بود.شروع صعود از ساعت 12 بعد از ظهر13/6/92 آغاز می شود و پس از ادامه این مسیر زیبا و 3:10 دقیقه پیاده روی به پناهگاه که در ارتفاع (3750) متری قرار گرفته بود رسیدم.سرما و باد بسیار شدیدی در منطقه گروهها را تحت تاثیر قرار داده بود و پناهگاه آماده ارائه خدمات به کوهنوردان بود که از مناطق مختلف ایران آمده بودند.

اگر از پناهگاه به اطراف نگاه کنید با چشم اندازی مواجه میشوید که زیبایی هایش توصیف ناپذیر است ، از سمت راست قله به طرف مشکین شهر دره معروفی به نام (شیروان دره) نمایان است که از لحاظ زیبایی و خطرناک بودن در حد بالایی قرار دارد. در شمال شرقی بعد از یک قله مرتفع گردنه ای دیده میشود که در سمت راست آن چندین چشمه بسیار زیبا قرار دارد و اگر به سمت چپ خود دقت کنید سه قله با نام (اوچ قارداش) را مشاهده خواهید کرد و قلل ضلع جنوبی نیز درمقابل دیدگان شما قرار دارند.


 

پس از استراحت کوتاهی در پناهگاه خود را برای صعود به قله آماده میکنم.ساعت 4صبح بود که با کوله حمله کوچک اما با امکانات کامل راهی قله شدم

تاریکی تا حدودی حرکت و پیشروی را کند میکرد و تنها روشنایی چراغ پیشانی بود که بر روی سر داشتم.بعد ازطی 50 دقیقه به منطقه مرحوم مجیدی رسیدم و 2یا 3 دقیقه استراحت کرده و باز به مسیر ادامه دادم و هر لحظه به شدت وزش باد و برودت هوا افزوده میشد پس از پیشروی بدون استراحت در ساعت 7 صبح منطقه (خسته نباشید) را رد کرده و به سینه کش سنگین منطقه که سنگ محراب هم داشت نمایان میشد رسیدم و پس از طی حدود نیم ساعت به دریاچه ای زیبا و قله سبلان سلام کرده و حدودا 20 دقیقه را در آنجا سپری کردم چرا که سرما و باد بسیار شدید مانع از بیشتر ماندنم و استفاده از چشم انداز اطراف و طبیعت میشد. آرام آرام شروع به پایین آمدن از قله و کاهش ارتفاع کردم

در طی مسیر بازگشت تعداد زیادی از گروهها را که به طرف قله در حرکت بودند را ملاحظه می کردم.حرکت کوهنوردان برای رسیدن به قله صحنه ی زیبایی بود.

بعد از گذشت 1:45 دقیقه بدون استراحت خود را به پناهگاه رساندم و تقریبا کسی در آنجا نبود و همه برای  صعود به بالا رفته بودند،نیم ساعتی را در پناهگاه استراحت کردم و دوباره پیاده روی برگشت به سمت شابیل را ادامه دادم و در مسیر بازگشت چند دقیقه ای برای صرف  صبحانه اتراق کردم.

بالاخره ساعت 12 بود که به آبگرم شابیل رسیدم و از طریق ماشین های خطی خود را اول به لاهرود ، اردبیل  و سپس به شهر خودمان خلخال رساندم.

(شهرها را مطلقا نمی توان به کوه و کوهستان تبدیل کرد اما کوه وکوهستان را به آسانی میتوان به شهر مبدل کرد و این روند مصیبت زدگی انسان های عهد ماست به ما بگویید که حریم ما کجاست...)

                                                                              

                                   

 


 


 

                                

                                        جعفر مرادی

                                                           انجمن کوه نوردان شهرستان خلخال

 

                                                                                  تایپ : داود نادری 01:44 ق.ظ -  دوشنبه 15 مهر 1392   مدیر سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic